U L T I M E I T A S

Apie sportą

Ultimeitas (angl. Ultimate, Lėkščiasvydis, arba dar vadnamas Frisbiu) – tai nekontaktinis, komandinis žaidimas, žaidžiamas su 175 gramų skraidančiuoju disku.
Ultimeitas apjungia kelių sporto šakų – futbolo, krepšinio ir amerikietiško futbolo žaidimo elementus į patrauklų, dinamišką žaidimą. Nepaisant to pats žaidimas yra greitas, techniškas, reikalaujantis taktinių  įgūdžių ir su pagrindine garbingo  žaidimo (angl. „fair play“) taisykle. Žaidimo tikslas – pelnyti taškus perdavinėjant diską savo komandos nariams, puolantiems į taškų pelnymo zoną. Diską reikia pagauti taškų zonoje (panašiai kaip amerikietiškame futbole arba regbyje, tačiau kaip pastaruose žaidimuose – čia nėra fizinio kontakto).
LUC outdoor 2013Žaidėjas, turintis diską/pagavęs diską bėgti nebegali.
Šiuo metu stipriasios komandos pasaulyje yra JAV, Kanadoje, Japonijoje, Australijoje.
Didžiausia ultimeito vertybė – išlaikyti aukštą žaidimo dvasią (angl. Spirit of the game), kuri grindžiama pagarba priešininakms, gera valia, sportine garbe ir meistriškumu.

LUC outdoor 2013Ultimeito sporto atsiradimo istorija
1968 metų rudenį  Džoelis Silveris (Joel Silver), Kolumbijos universiteto esančiame Meipelvude, Naujajame Džersyje (Mapelwood, New Jersey, JAV) studentas pasiūlė idėją universiteto studentų bendruomenei įkurti studentų „frisbio“ komandą. Jau sekančią vasarą grupelė studentų pradėjo kartu žaisti, tai ką Silveris vadino „geriausiu žaidimu“  (“ultimate game experience”). Taisykles naudotos amerikietiško futbolo žaidimo pagrindu pritaikyto žaisti su skraidančiu disku, kurį išmoko iš Džerado Kasso (Jared Kass) vasaros stovyklos metu. Žaidimo taisykles vėliau Kassas ir Silveris patobulino.
LUC 2011 indoorPačioje pradžioje šį žaidimą žaidė ir taisykles tobulino įvairūs Kolumbijos universiteto studentai ir akademinės bendruomenės nariai, įskaitant studentų laikraščio atstovus, politikos mokslų ir dramos studijų studentus. Prie pagrindių žaidimo kūrėjų ir populiarintojų Silverios ir Kasso prisidėjo ir Bernardas Hellringas (Bernard Hellring) ir Džonis Hainsas (Jonny Hines). Dar vienas pirmosios komandos narys buvo Voleris Sabo (Walter Sabo), kuris tapo labiai svarbiu „amerikietiško verslo“ radijo stoties darbuotoju. Šis sportas pradėjo būti identifikuojamas kaip kontrkultūrinė veikla. Pirmoji šį sportą ir jo atsiradimo istoriją aprašanti knyga buvo išpausdinta 2005 metų gruodį, pavadinmu „ULTIMATE: The First Four Decades“.
kick2014 (7)Pagrindinės žaidimo taisyklės (taškų pelnymo ir judėjimo) nesikeitė ir pirmuose žaidimuose atsarginių žaidėjų skaičius būdavo neribojamas. Pražangomis buvo laikomas kontaktas kuris būdavo atliekamas specialiai. Žaidžiama buvo be teisėjų, ši taisyklė išliko ir iki šių dienų: daugumoje ultimeito varžybų (net ir aukšto lygio turnyruose) pažeidus taisykles patys žaidėjai sprednžia kilusius ginčus.

Aukščiausio lygio turnyruose ir čempionatuose dažniausiai dalyvauja varžybų stebėjotai (‘obeservers‘) ir žaidimo patarėjai (‘game advisors‘). Stebėtojai tik stebi vykstančias varžybas ir gali pasakyti savo nuomuonę turint geresnį situacijos matymo lauką ir objektyvią nuomonę, o žaidimo patarėjai gali pakonsultuoti komandas taisyklių klausimais iškilus diskusijai dėl taisyklių išmanymo ir naudojimo. Tačiau beveik visada šiame sporte komandos pačios randa teisingą sprendimą ir išsprendusios kilusius ginčus – tęsia rungtynes.

SUN BEAM 2011 mariu meskos beach ultimate lithuania team ultimate spring break 2013 (10)

 

Ultimeito taisyklės

Ultimeitas yra žaidžiamas lauke, kai dvi komandos žaidžia 100 X 37 metrų ploto aikštelėje iki 17 taškų arba 100 minučių. Kiekviena komanda aikštėje turi 7 žaidėjus (taip pat yra variacijos pritaikytos žaisti ultimeitą salėje, bei paplūdimyje, kur skiriasi aikščių dydžiai, žaidėjų skaičius).

Kiekviename aikštelės gale yra įskaitinė taškų zona, kuriose komandos stengiasi pelnyti taškus. Taškas pelnomas tada, kai žaidėjas perduoda kitam savo komandos žaidėjui, esančiam varžovų taškų zonoje, diską (lėkštę). Jeigu perdavimą nutraukia besiginančios komandos žaidėjai, ji tampa puolančiąja. Negalima bėgti su disku (lėkšte) rankose. Pagavus jį, reikia stengtis kuo greičiau sustoti, sustojus galima žengti žingsnius tik viena koja, kita yra atraminė ir jos negalima patraukti iš atraminio taško.

Ultimeitas yra greitas žaidimas, todėl žaidėjai turi būti gero fizinio parengtumo. Žaidžiant Ultimeitą negalima stumti, blokuoti ar kitaip liesti varžovo, tam įvykus – įskaitoma pražanga. Žaidėjai aikštelėje teisėjauja patys. Ir, žinote, pačių žaidėjų teisėjavimas puikiai veikia netgi pasaulinio lygio varžybose.

Ultimeitas visuomet žaidžiamas tik su Ultra Star-Discraft kompanijos 175 gramų disku.

Kas yra frisbis? Kas yra frisbee? Kaip zaidziamas frisbis? Kaip žaidžiamas frisbee?

..

Komentuok / Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s